پایگاه اطلاع رسانی دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی


اخبار
يکشنبه ٣٠ دی ١٣٩٧
 


شماره خبر :٥٣٢٨٤٧ تاریخ انتشار خبر : 1396/09/28
حجت الاسلام والمسلمین در گفتگو با ایکنا به نقل از خبرگزاری ایکنا
حجت‌الاسلام جلیل جلیلی در گفت‌وگو با خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) از آذربایجان شرقی، اظهار کرد: آموزه‌های اقتصادی قرآن همچون ساير آموزه‌های قرآن کريم ابعاد زندگی انسان را فرا گرفته است و خطوط اصلی روابط اقتصادی و حقوق اقتصادی افراد را تبيين نموده است.

به نقل از خبرگزاری ایکنا:

حجت‌الاسلام جلیل جلیلی، مسئول نهاد رهبری دانشگاه پیام نور استان، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) از آذربایجان شرقی، اظهار کرد: آموزه‌های اقتصادی قرآن همچون ساير آموزه‌های قرآن کريم ابعاد زندگی انسان را فرا گرفته است و خطوط اصلی روابط اقتصادی و حقوق اقتصادی افراد را تبيين نموده است.
 وی افزود: مدل‌ها و الگوهای اقتصادی از آن جا كه به شدت تابع شرايط زمانی و مكاني بوده، قابل تجويز و ارائه به طور كلی از سوی مكتب اسلام نبوده است، اما قوانين ثابت و هميشگی حاكم بر آنها، در منابع اسلامی بيان شده‌اند.
وی با استناد به آیه ۶۰ سوره توبه خاطرنشان کرد: در این آیه می‌خوانیم: مصرف صدقات منحصرا مختص است به این هشت طایفه: فقیران و عاجزان و متصدیان اداره صدقات و کسانی که باید تألیف قلوب آنها کرد یعنی برای متمایل کردن بیگانگان به دین اسلام و آزادی بندگان و قرض‌داران و در راه خدا یعنی در راه تبلیغ و رواج دین خدا و به راه درماندگان. این مصارف هشتگانه فرض و حکم خداست، که خدا دانا و بر تمام مصالح خلق آگاه است.
حجت‌الاسلام جلیلی ادامه داد: اعجاز اقتصادی قرآن، آموزه‌ها یا نظام‌هایی از آموزه‌های اقتصادی قرآن است که بشر هیچ‌گاه نمی‌تواند بدون بهره‌گیری از دین به آن سطح برسد.
وی بیان کرد: قرآن در آیاتی به اهميت توليد و تشويق به رشد آن اشاره دارد.
مسئول نهاد رهبری دانشگاه پیام نور آذربایجان‌شرقی، با اشاره به آیه ۱۰ سوره اعراف یادآور شد: در این آیه می‌خوانیم: و همانا ما شما فرزندان آدم را در زمین تمکین و اقتدار بخشیدیم و در آن بر شما معاش و روزی مقرر داشتیم، لیکن اندک شکر نعمتهای خدای را به جا می آرید.
وی از لزوم شکر نعمات الهی گفت و افزود: شکر اين همه نعمت که خداوند به انسان ارزانی داشته است ايجاب می‌کند که انسان اين مواهب الهی را در مسير رضای الهی استفاده نمايد.
حجت‌الاسلام جلیلی، علوم اقتصادی معاصر را فاقد قواعد کلی تغییرناپذیر دانست و تاکید کرد: علوم اقتصادی معاصر فاقد قواعد کلی تغییرناپذیر است و بر روش تفسیر برای کشف معانی آیات قرآن کریم تأثیر چندانی ندارد؛ اما در شرح معانی و یافتن مصادیق آن به عنوان گرایش تفسیری می تواند تأثیرگذار باشد.

[]

ارسال به دوست نسخه چاپي تاریخ درج خبر:1396/09/28

حجت‌الاسلام جلیل جلیلی در گفت‌وگو با خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) از آذربایجان شرقی، اظهار کرد: آموزه‌های اقتصادی قرآن همچون ساير آموزه‌های قرآن کريم ابعاد زندگی انسان را فرا گرفته است و خطوط اصلی روابط اقتصادی و حقوق اقتصادی افراد را تبيين نموده است.


خروج

تمام حقوق مادی و معنوی متعلق به نهاد رهبری در دانشگاه ما می باشد