پایگاه اطلاع رسانی دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی


اخبار
يکشنبه ٣٠ دی ١٣٩٧
 


شماره خبر :٥٣٣٠٤٨ تاریخ انتشار خبر : 1396/10/02
هم اندیشی اساتید دانشگاه پیام نور تبریز با موضوع "وحدت حوزه و دانشگاه؛ اهداف، راهکارها و چالش ها"
جلسه هم اندیشی اساتید و نخبگان دانشگاهی دانشگاه پیام نور تبریز با حضور حجت الاسلام و المسلمین شاهدی مسئول پژوهشگاه علم و دین در دانشگاه سهند و اساتید و نخبگان دانشگاه پیام نور تبریز

به گزارش واحد خبری دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، جلسه هم اندیشی اساتید و نخبگان دانشگاهی دانشگاه پیام نور تبریز با حضور حجت الاسلام و المسلمین شاهدی مسئول پژوهشگاه علم و دین در دانشگاه سهند و اساتید و نخبگان دانشگاه پیام نور تبریز در اتاق جلسات مرکز تبریز برگزار شد.

این جلسه که به مناسبت 27 آذر، روز وحدت حوزه و دانشگاه با موضوع "وحدت حوزه و دانشگاه؛ اهداف، راهکارها و چالش ها" برگزار شد، اساتید دانشگاهی در راستای رسیدن به راهکارهای عملیاتی وحدت حوزه و دانشگاه به بحث و تبادل نظر پرداختد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر جلیلی ضمن تقدیر و تشکر از حضور اساتید و بخصوص مهمان ویژه حاج آقا شاهدی، به طرح موضوع پرداختد.

ایشان با اشاره به عنوان سازی هوشمندانه وحدت حوزه و دانشگاه از سوی امام خمینی (ره) گفتند:

این عنوان سازی امام، یک اتفاق مبارک است منتها؛ بایستی چنین تعریفی از وحدت حوزه و دانشگاه داشت که حوزه و دانشگاه بایستی تلاش کنند که یک جهان بینی وایدئولوژی واحدی بر هر دو حاکم باشد، پشتوانه اعتقادی هر دو، الهی باشد.

دکتر جلیلی خاطرنشان کردند: تاسیس کارگروه یا حضور علمی حوزویان در دانشگاه و بالعکس، راهکار های جزئی است و برای رسیدن به اهداف والاتر وحدت حوزه و دانشگاه بایستی کارهای بزرگی صورت گیرد.

ایشان با اشاره به اینکه برای رسیدن به وحدت حوزه و دانشگاه، نیاز به تلفیق دو مجموعه وجود دارد، عنوان کردند: تلفیق به معنای خنثی سازی یک مجموعه در دیگری نیست بلکه به صورت موازی با هم حرکت می کنند و در عین حفظ استقلال خود، نوعی ارتباط و همراهی و همسوئی برای رسیدن به یک هدف بزرگ نیز دارند.

بنابراین اگر حوزه و دانشگاه، فارغ التحصیلان خود را به نحو احسن و همسو با هم تربیت کنند و وحدت بین دو مجموعه محقق شود و ثمر بدهد، افرادی وارد نهاد های تصمیم ساز می شوند که پشتوانه اعتقادی داشته و افعال و وظایف خود را با حفظ عدالت و بر مبنای الهی انجام خواهند داد بنابراین؛ به عنوان مثال قوانین مصوب در مجلس شورای اسلامی ، قوانینی الهی و عادلانه خواهد بود نه بر مبنای اومانیستی و یا بخاطر منافع خود یا افراد خاص.

در ادامه جلسه حجت السلام و المسلمین شاهدی با اشاره به رنسانس و بی کفایتی کلیساها بیان کردند: با انقلاب مردم بر علیه کلیساها و پیشرفت های بعد از آن و بخاطر عملکرد مقلدانه برخی بزرگان گذشته کشورمان، ما نیز به نوعی تقلید از غرب دست زده ایم و دلیل عمده این رویکرد این است که حوزه ها نتوانسته اند در حد نیاز، توانایی های خود را به عرصه ظهور بگذارند و همچنین دانشگاه هم داشته های خود را از غرب گرفته، در حالی که باید برخی علوم را بومی سازی کنیم و با فرهنگ و اقلیم خود همسو کنیم.

ایشان با اشاره به اینکه انسان، موجودی ذو ابعاد است خاطر نشان کردند: برای رسیدن به تمدنی بزرگ بایستی هم بعد جسمی و هم روحی انسان را در نظر گرفت و متناسب با آن تصمیم گیری کرد، و برای رسیدن به این مهم ، باید هم حوزه و هم دانشگاه در کنار هم و همسو با هم حرکت کنند.

در ادامه؛ اساتید و نخبگان دانشگاه پیام نور تبریز به تبادل نظر پرداختند که اهم مباحث به شرح ذیل است:

1.      چرایی و چیستی وحدت بین حوزه و دانشگاه بایستی موشکافانه و بنیادین بررسی شده و عملیاتی شود.

2.      تعامل محیطی و ارتباط تنگاتنگ بین حوزه و دانشگاه می تواند زمینه ساز تحقق وحدت باشد.

3.      برای رسیدن به وحدت بایستی زبان مشترک داشته باشیم و به دور از اتهام به همدیگر برای رسیدن به یک هدف بزرگ، قدم برداریم.

4.      ارتباط حوزه با آموزش و پرورش میتواند در رسیدن به این وحدت، کمک بسزایی داشته باشد.

5.      اصلاح دیدگاه ها و بینش متقابل حوزه و دانشگاه به هم میتواند در تحقق وحدت موثر واقع شود.

6.      تواضع و فروتنی اساتید و دوری از رویکرد خصمانه نسبت به مجموعه مقابل، تاثیر بسزایی در تحقق وحدت حوزه و دانشگاه، خواهد داشت.

[]

ارسال به دوست نسخه چاپي تاریخ درج خبر:1396/10/02

جلسه هم اندیشی اساتید و نخبگان دانشگاهی دانشگاه پیام نور تبریز با حضور حجت الاسلام و المسلمین شاهدی مسئول پژوهشگاه علم و دین در دانشگاه سهند و اساتید و نخبگان دانشگاه پیام نور تبریز


خروج

تمام حقوق مادی و معنوی متعلق به نهاد رهبری در دانشگاه ما می باشد