پایگاه اطلاع رسانی دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی


اخبار
جمعه ٢٣ آذر ١٣٩٧
 


شماره خبر :٥٣٨٣٦٠ تاریخ انتشار خبر : 1397/02/22
جلسه هم اندیشی اساتید دانشگاه پیام نور مراغه
جلسه هم اندیشی اساتید و نخبگان با حضور دکتر جانی، عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور استان، در دانشگاه پیام نور مراغه برگزار گردید.

به گزارش واحد خبری دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، جلسه هم اندیشی اساتید و نخبگان دانشگاهی دانشگاه پیام نور مراغه با حضور حجت الاسلام قشلاقی اقدم معاون محترم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای پیام نور استان آذربایجان شرقی و دکتر جانی از اعضای محترم هیئت علمی رشته اقتصاد و دکتر عباسی دبیر محترم دفتر هم اندیشی اساتید در مورخ 19/02/97 برگزار شد.

در این جلسه که با حضور اساتید و نخبگان دانشگاه مراغه  برگزار شد، دکتر عباسی به تبیین موضوع پرداخته و عنوان کردند:

با توجه به اینکه همه ما در جامعه مصرف کننده هستیم واین باعث پیشرفت شرکت ها، موسسات و بنگاههای اقتصادی می شود، پس در نتیجه تک تک و فرد به فرد آحاد جامعه می تواند به عنوان فرد تاثیر گذار در جامعه فعالیت داشته باشد. ما در این جلسه به دنبال این هستیم که با توجه به مشکلاتی که جامعه ما در زمینه تولید و صنعت دارد بتوانیم با بهره گیری از نظرات ثمربخش اساتید محترم در زمینه علم و صنعت، در جهت رشد اقتصادی کشور سهم مؤثری ایفا کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین قشلاقی اقدم  معاون محترم دفتر نهاد نمایندگی رهبری دانشگاه پیام نور استان ضمن تبریک هفته معلم و اعیاد شعبانیه به تقدیر و تشکر از تلاش های اساتید محترم در زمینه تعلیم و تربیت و حضور پرشور در جلسه هم اندیشی، به بیان دیدگاههای رهبر معظم انقلاب درباره حمایت از کالای ایرانی  پرداخت.

ایشان با اشاره به موضوع جلسه هم اندیشی گفتند: طبق سنت حسنه تعریف شعار سال مقام معظم رهبری شعار امسال را حمایت از کالای ایرانی انتخاب فرموده اند که این شعار از جنبه دینی و علمی قابل بررسی است .

حجت الاسلام قشلاقی اقدم افزودند: بسیاری از شعارهایی که مقام معظم رهبری برای هر سال انتخاب می فرمایند علاوه بر مباحث روز مورد نیاز کشور بودن،  ریشه در آموزه های دینی ما هم دارند چنانچه خداوند متعال در قرآن خطاب به مومنان می فرماید: واعدوا لهم مااستطعتم من قوه (انفال/ آیه60) این آیه شریفه تاکید دارد هر چقدر می توانید قدرت و توان خود را افزایش دهید و زمینه های مقاومت در جامعه اسلامی را فراهم کنید. این دستور قرآنی اختصاص به مباحث نظامی ندارد بلکه عام هست و باید در تمام زمینه ها از جمله اقتصاد، سیاست، فرهنگ و نظامی و.. جامعه اسلامی و قرآنی قدرتمند و توانمند باشد و ملتی عزیز است که مقاومت و پایداری کرده و فشارها را تحمل می کند تا به سربلندی دست یابد.

ایشان در ادامه به تبیین واژه حمایت و انواع آن و  دلایل حمایت از کالای ایرانی بر اساس فرمایشات رهبری پرداخت و گفت: بر اساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب  حمایت از تولید داخل و کالای ایرانی ستون فقرات اقتصاد مقاومتی است بحث حمایت در کلام حضرت آقا در سه سطح مطرح شده است : مسئولان و دولتمردان اعم از مقننه و قضائیه و مجریه، نخبگان و خواص جامعه، عموم مردم.

معاون دفتر نهاد رهبری دانشگاه پیام نور استان ، دلایل حمایت از کالای ایرانی و تولید داخل را با استناد به فرمایشات مقام معظم رهبری بر شمردند که از جمله آنها می توان به ؛ایجاد استقلال اقتصادی و سیاسی، ایجاد کار و اشتغال، افزایش ابتکارات تولید کنندگان، افزایش ثروت ملی، کاهش تورم، کنترل نقدینگی، تقویت تولید داخل و ارزش پیدا کردنم کار و کارگر ایرانی اشاره کرد.

حجت الاسلام قشلاقی اقدم  با اشاره  به  سیره علما و مفاخر گذشته افزودند: در طول قرون گذشته همواره نخبگان و عالمان و مفاخری بوده اند که علاوه  بر ایجاد پایه های آموزشی  صنایع جدید در ایران همواره درحمایت از تولیدات داخلی و مصرف کالای ملی نقش مؤثری ایفا کرده اند نام و یاد و اقدامات موثر آنها در تاریخ ثبت گردیده است که از آن جمله آنها می توان به اقدامات میرزا تقی خان امیر کبیر صدر اعظم شهید ایران در دوره قاجار و عهدنامه سیزده تن از علمای اصفهان  و سیره عملی برخی از مراجع عظام در حمایت از تولید داخل اشاره کرد.

ایشان در پایان سخنان خود با تاکید بر نقش اساتید دانشگاه در تعلیم  و تعلم علم وصنعت و فرهنگ سازی و تحقق شعار سال از اساتید حاضر در جمع خواستند نظرات و دیدگاههای خود را درباره نقش دانشگاه در حمایت از کالای ایرانی ابراز دارند.

در ادامه جلسه جناب آقای دکتر جانی عضو محترم هیئت علمی رشته اقتصاد به بیان دیدگاههای خود پرداختند ایشان در ابتدا در طرح موضوع گفتند:  که ماباید بدانیم اولا اینکه کالای ایرانی چیست؟ دوم اینکه حمایت به چه معناست آیا فقط خرید کردن از کالای ایرانی حمایت است یا اینکه حمایت جنبه های متفاوتی دارد وسوم اینکه حمایت کننده کیست؟ آیا فقط مردم است یا دولت و بقیه مجموعه ها و نهادهای سازمانی ودولتی؟

ما باید بدانیم که شاخصه های کالای ایرانی چیست؟ آیا کالایی که ایرانی مصرف می کند کالای ایرانی است یا کالایی که یک ایرانی تولید می کند ایرانی است؟ مشخصا آن کالایی که ایرانی تولید می کند ایرانی می باشد و کالای ایرانی هم فقط شامل کالای فیزیکی نیست و تولید علم  یا اعتبار پیدا کردن در عرصه جهانی و رقابت بین المللی هم یک نوع کالای ایرانی محسوب می شود و در مفاهیم اقتصادی نیز کالا هم شامل خدمات وهم شامل اجسام فزیکی است وهدف حمایت از کالای ایرانی مصرف بی قید وشرط کالای ایرانی نیست بلکه به شرطی است که قابل رقابت  دربین کالاهای مشابه باشد یعنی رقابت پذیر هم از لحاظ کیفیت وهم از لحاظ پایین بودن قیمت تمام شده ولی متاسفانه در بسیاری از موارد ما یا در ایران تولید ندارم ویا اگر تولید داشته باشیم در سطح وکیفیت بسیار پایین صورت می گیرد که درپی آن نیز طبیعتا تقاضایی نخواهد بود که در این راستا دولت اگر بخواهد از تولید وکالای ایرانی حمایت کند باید اصل رقابت پذیری کالای ایرانی را فراهم آورد و مالیات برفعالیت های غیر تولیدی وهدایت نقدینگی به سمت تولید را فراهم آورد وثبات در محیط ومتغیرهای کلان اقتصادی داشته باشد وازقاچاق، فساد و رانت جلوگیری کند تا بتواند با مدیریت واردات وتعرفه گذاری بر اساس توانایی رقابت بنگاههای داخلی وارائه فرصت ودرخواست تکلیف زمینه را برای این امر محقق سازد.

ما متاسفانه شاهدیم که بازارمان پر از اجناس چین وترکیه است. ما در کشورمان یک بازار 80 میلیونی وعلاوه برآن در خارج از مرزها طبق نظر کارشناسان یک بازار 400 میلیونی داریم واین یک فرصت ایده آل ومناسبی برای ماست باید از این فرصت نهایت استفاده را ببریم وآن کالاهایی می توانند در خارج از مرزها موفق ومؤثر باشند که در داخل ایران مؤثر وکالای با کیفیت وبادوامی را عرضه کنند.

ایشان با اشاره به نقش دانشگاه  ودانشجو نیز افزودند: دانش ودانشگاه یک حلقه گمشده در این میان هستند. دانشگاهها و اساتید زحمتکش باید نهایت تلاش را در جهت تربیت دانشجو وتولید دانش داشته باشند وارتباط دانشگاه وصنعت را از این طریق به هم پیوند زنند تا بتوانیم  شرکت های دانش بنیان به راه بیندازیم واین کار هم باز به سبب تربیت دانشجو ونجبگان است باید دانش تولید شده سمت وسوی داخلی به خود بگیرد البته متناسب با نیازهای داخلی  باشد تا تولید کنند برای پیروزی وموفقیت در رقابت به دانش ودانشجو ودانشگاه نیازمند باشد.

در انتهای جلسه نیز، اساتید حاضر عمل به موارد زیر را در رسیدن به اهداف اقتصادی ضروری دانستند:

1. استفاده وبهره گیری از نظریات اساتید ومعلمان ونخبگان جامعه در جهت رشد وشکوفایی اقتصاد .

2. حمایت از کالای ایرانی در مراحله اول باید از سوی خود خواص ومسئولان صورت بگیرد

 3.مهر استاندارد مطابق با متد های روز دنیا باشد

4.بها دادن به آموزش وپرورش ودانشگاه وموسسات علمی کشور

5.عدم استفاده از افراد غیر متخصص در کارخانجات و مؤسسات تولیدی.

6.فرهنگ سازی وتعصب نسبت به خریدن کالای ایرانی و زدون باورهای غلط

7.پیشرفت وبروز بودن از لحاظ تکنولوژی

8.شناسایی بازارهای مصرف در زمینه های مختلف

9.صداقت وشفاف سازی در تولید

10.دسترسی آسان به مواد خام اولیه

11.نظارت از نظر کنترل کیفی از طریق مشاورین متخصص

12.جلوگیری از قاچاق ،فساد ورانت

13.نظر به کیفیت محصولات به عنوان سرمایه گذاری ونه به عنوان هزینه

 

[]

ارسال به دوست نسخه چاپي تاریخ درج خبر:1397/02/22

جلسه هم اندیشی اساتید و نخبگان با حضور دکتر جانی، عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور استان، در دانشگاه پیام نور مراغه برگزار گردید.


خروج

تمام حقوق مادی و معنوی متعلق به نهاد رهبری در دانشگاه ما می باشد