پایگاه اطلاع رسانی دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی


اخبار
جمعه ٢٣ آذر ١٣٩٧
 


شماره خبر :٥٣٨٧٥٦ تاریخ انتشار خبر : 1397/02/29
جلسه روسای مراکز و واحدهای دانشگاه پیام نور استان
مسئول نهاد رهبری پیام نور استان: حمایت لازم از برنامه های تشکل ها و کانون ها صورت نمی پذیرد / انتقاد از برنامه محور نبودن فعالیت های فرهنگی در مراکز و واحد ها

به گزارش روابط عمومی نهاد رهبری، جلسه روسای مراکز و واحدها در دانشگاه پیام نور استان برگزار گردید.
حجت الاسلام دکتر جلیلی در در ابتدای این  جلسه ضمن تقدیر و تشکر از زحمات همکاران محترم، به دو حدیث گهربار پیرامون مشاوره و استفاده از خرد جمعی در امور و پرهیز از استبداد و خودرایی اشاره کرد و گفت: از امام علی (ع) روایت است که می¬فرمایند: «هرکس استبداد در رأی داشته باشد هلاک می¬شود و در مقابل هر کس با اهل فکر و فن مشورت نماید در عقل آنها خودش را سهیم نموده است. »
مسئول نهاد رهبری دانشگاه پیام نور آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت و جایگاه امر به معروف و نهی از منکر و احساس مسئولیت همگانی در مورد آن گفتند: طبق روایات وارده هر کس در قبال منکرات و رذائل اخلاقی که انجام می¬شود بنابر ملاحضاتی رضایت یا سکوت نماید در اعمال آنها شریک و بلکه بدتر از آنها خواهد بود. چرا که مرتکب دو گناه شده، یکی نفس عمل یعنی سکوت در برابر گناه و دیگری رضایت به ارتکاب گناه.
دکتر جلیلی در ادامه به نقض برجام توسط ایالات متحده آمریکا اشاره کرد و گفت: امریکا از اول ملتزم به چنین قرار دادی نبوده که از آن خارج شود بنابراین با خروج گفتاری امریکا از برجام هیچ اتفاقی برای ایران نمی¬افتد. وی به بیانات معمار کبیر انقلاب، حضرت امام خمینی(ره)، اشاره کرده و افزودند: هرکس تصور کند که از آمریکا نفعی به ما می¬رسد در غفلت و توهم است. طبق آیات شریفه قرآن کریم اعمال کفار همانند سرابی می¬ماند که واقعیت خارجی ندارد، لذا نباید به وعده¬های آنها دل بست.
مسئول نهاد رهبری پیام نور استان در ادامه به تنها دستاورد برجام پرداخته و خاطرنشان کرد: تنها دستاورد برجام تعمیق بی اعتمادی ملت ایران نسبت به امریکا بود؛ حتی کسانی که در داخل کشور نسبت به دشمنی آمریکا در تردید و توهم بودند، فهمیدند که آمریکا غیر قابل اعتماد است.
وی با اشاره به انتخاب ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا گفتند: البته قرار گرفتن ترامپ در راس کار به نفع کشور ما شده چرا که خصومت خود را علنی نموده به همین دلیل برای تحلیل جایی باقی نمی¬ماند.
ایشان در ادامه افزودند: طبق آیه قرآن که می¬فرماید: «إن کید الشیطان کان ضعیفا» توطئه و نقشه آنها نمی-تواند نسبت به پیشرفت جمهوری اسلامی ایران تأثیرگذار باشد و طبق فرمایش مقام معظم رهبری ترامپ همانند اسلاف خود خوراک مور و مار می¬شود و جمهوری اسلامی در سایه انسجام و اتحاد و با قامت استوار تا ظهور امام زمان (عج) به راه خود ادامه می¬دهد.
جلیلی در ادامه به مباحثی پیرامون شعار سال پرداخته و تأکید کرد: اولویت دشمن در برهه کنونی ضربه زدن به اقتصاد جمهوری اسلامی است از این¬روست که مقام معظم رهبری در چندین سال اخیر شعار سال را درباره اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی و شکوفایی استعدادهای داخلی انتخاب می¬کنند. بنابراین باید این شعار در مراکز مختلف گفتمان سازی بشود و عملکرد دفتر هم اندیشی نیز باید در راستای تحقق شعار سال و حمایت از کالای ایرانی باشد.
مسئول نهاد رهبری پیام نور استان در نکات مهمی در مورد اهمیت دادن به کارها، ضمن نقل فرامینی از مقام معظم رهبری پیرامون فرهنگ و اهمیت آن در جامعه، خاطرنشان کردند: هدف و رسالت اصلی دانشگاه تربیت انسان در مسیر سعادت است از این¬رو مسائلی از قبیل بودجه و پول نباید موجب گردد که روسای مراکز نسبت به کارهای فرهنگی غفلت نمایند.
جلیلی ضمن تقدیر و تشکر از فعالین فرهنگی در مراکز مختلف با انتقاد از برنامه محور نبودن فعالیت¬های فرهنگی تصریح کردند: احساس می¬شود که کارهای فرهنگی خیلی برنامه محور پیش نمی¬رود. متأسفانه بیشتر مصوبات شورای فرهنگی در مراکز و واحدها نیز تا مرحله اجرا در معرض مشورت و ارزیابی قرار نمی¬گیرد و این در حالی است که برخی از این مصوبات قابل نقد و بررسی بوده و حتی برخی برنامه ها بر خلاف شئونات فرهنگی است.
مسئول نهاد رهبری پیام نور استان در ادامه تأکید کردند: متاسفانه در اجرای برنامه ها از دانشجویانی که ظاهر و پوشش اسلامی حداقلی هم  ندارد استفاده می شود  که این خود انتقال پیام است مبنی بر مطلوب و الگو بودن این چهره ها.
ایشان با اشاره به بحث موسیقی در فضای دانشگاه افزودند: نیاز است آیین نامه موسیقی دانشگاه مورد مطالعه همگان قرار گیرد؛ چرا که در این آیین نامه شرایط اجرای موسیقی زنده و اینکه آیا متن اصلی برنامه می¬تواند موسیقی باشد یا نه، بیان شده است.
دکتر جلیلی در ادامه با انتقاد از عدم حمایت از برنامه های فرهنگی دانشجویی خاطرنشان کردند: از برنامه¬های فرهنگی بسیج دانشجویی و کانون¬های فرهنگی حمایت چندانی نمی¬شود و دغدغه اغلب فعالان فرهنگی در  شهرستان¬ها همین است. لازم است اقداماتی در این زمینه اندیشیده شده و بودجه لازم نسبت به کارهای فرهنگی تخصیص داده شود.
مسئول نهاد رهبری پیام نور استان با تکیه بر نقش مسئولان در برگزاری باشکوه نمازهای جماعت تأکید کردند: اگر روسای مراکز و واحدها خود در نماز جماعت حضور فعال داشته باشند باعث الگوگیری و تشویق هر چه بیشتر سایر کارکنان و اساتید شده و شرکت اساتید و کارکنان باعث تشویق دانشجویان می شود و در نتیجه نمازهای جماعت¬¬ ما هر چه با شکوه¬تر برگزار خواهد شد.
دکتر جلیلی در پایان با اشاره به استفاده از پیام رسان¬های داخلی گفتند: همه مراکز و واحد¬ها باید در اطلاع رسانی¬ها از پیام رسان¬های داخلی استفاده نمایند و جای تأسف است که برخی مراکز و  واحدها همچنان در تلگرام هستند که این بر خلاف ابلاغیه¬های دولت محترم و سازمان مرکزی می باشد.


[]

ارسال به دوست نسخه چاپي تاریخ درج خبر:1397/02/29

مسئول نهاد رهبری پیام نور استان: حمایت لازم از برنامه های تشکل ها و کانون ها صورت نمی پذیرد / انتقاد از برنامه محور نبودن فعالیت های فرهنگی در مراکز و واحد ها


خروج

تمام حقوق مادی و معنوی متعلق به نهاد رهبری در دانشگاه ما می باشد