پایگاه اطلاع رسانی دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی


اخبار
يکشنبه ٣٠ دی ١٣٩٧
 


شماره خبر :٥٣١٨٨٨ تاریخ انتشار خبر : 1396/09/13
گفتو گو با خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا) آذربایجان شرقی
حجت‌الاسلام جلیل جلیلی، مسئول نهاد رهبری دانشگاه پیام نور استان، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از آذربایجان‌شرقی

حجت‌الاسلام جلیل جلیلی، مسئول نهاد رهبری دانشگاه پیام نور استان، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از آذربایجان‌شرقی، اظهار کرد: آزادی بیان حق طبیعی است که همه افراد آدمی به مقتضای انسان بودن خود، به طور یکسانی از آن برخوردار و به موجب آن در بیان اندیشه و فکر خود، تا جایی که موجب نقض حقوق دیگران و اصول ارزشی مورد احترام جامعه نشود، مجازند.
وی افزود: آزادی بیان، در حقیقت زیر مجموعه آزادی اجتماعی و سیاسی است، این گونه آزادی، در چارچوب مبانی اعتقادی به نحو کامل در اسلام وجود دارد. آزادی بدون این مبنا، مورد نظر اسلام نیست.
وی با استناد به آیه ۱۷ سوره زمر خاطرنشان کرد: در این آیه می‌خوانیم: بشارت ده به آنان که سخن را می‌شنوند و از بهترین آن پیروی می‌نمایند، اینان، کسانی هستند که خداوند هدایتشان فرموده و اینان همان خردمندانند؛ از این آیه استفاده می شود که انتخاب و پیروی از بهترین گفتار در جایی ممکن است که آزادی بیان و گفتار وجود داشته باشد تا در مقایسه با یکدیگر بهترین سخنان مشخص و پیروی شود.
حجت‌الاسلام جلیلی آزادی را از بزرگترین نعمت‌های زندگی دانست و ادامه داد: آزادی از بزرگترین نعمت‌های زندگی و از گرانبهاترین سرمایه‌های سعادت مادی و معنوی انسان است. میل به آزادی و حریت با سرشت بشر آمیخته شده و از مطبوع ترین و گواراترین تمایلات طبیعی آدمی است.  
وی با اشاره به فرموده مولی الموحدین علی(ع) بیان کرد: امیرالمومنین علی(ع) می‌فرمایند: حرف حق همراه با مصلحت باشد باید استفاده کرد، هرچند از جانب مشرک باشد.
مسئول نهاد رهبری دانشگاه پیام نور آذربایجان‌شرقی از فرموده خدا در آیه ۲۵۶ سوره بقره گفت و یادآور شد: در این آیه می‌خوانیم: در قبول دین، اکراهى نیست؛ زیرا راه درست از راه انحرافى روشن شده است. بنابراین، کسى که به طاغوت کافر شود و به خدا ایمان آورد، به دستگیره محکمى چنگ زده است که گسستنی براى آن نیست؛ و خداوند، شنوا و داناست.  
وی افزود: انسان نبايد به بهانه آزادی بيان و با سوء استفاده از آن، حقايق دينی را وارونه جلوه دهد، با افكار، اعتقادات و ارزش‌های اخلاقی جامعه و مردم بازی كرده به آنها حمله كند.
حجت‌الاسلام جلیلی تاکید کرد: در اندیشه اسلامی، آزادی بیان بدین معناست که هرکس آنچه می خواهد بگوید، درست و سنجیده باشد؛ صحیح، باطل، زشت و زیبا را با هم در نیامیزد.

[]

ارسال به دوست نسخه چاپي تاریخ درج خبر:1396/09/13

حجت‌الاسلام جلیل جلیلی، مسئول نهاد رهبری دانشگاه پیام نور استان، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از آذربایجان‌شرقی


خروج

تمام حقوق مادی و معنوی متعلق به نهاد رهبری در دانشگاه ما می باشد